Reflux, pálení žáhy: co s tím

Reflux (GERD, gastroesofageální refluxní choroba) je onemocnění, kdy se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu. Častým projevem je pálení žáhy – nepříjemné pálení na hrudi, dále pak říhání, tlak za hrudní kostí, nevolnost, pocit na zvracení, křeče, špatný dech, škytavka či např. kašel. Pálení se vůbec nemusí vyskytovat!

Mohu se refluxu zbavit?

Jasně. Vyřešením příčiny problému, podpořením zdravého trávení a správnými návyky při a po jídle.

Pilulkou se ale příčiny refluxu nezbavím

Problém na nás číhá v lékárně, kdy neřešíme příčinu problému a mylně cílíme na velice důležitou žaludeční kyselinu (pálí to – cílíme na kyselinu, že). Žaludeční kyselinu sice účinně potlačujeme léky a pálení tak necítíme, problém však není vyřešen a dostáváme se do začarovaného kruhu potíží. Správná žaludeční kyselost je totiž zcela nezbytná pro správné trávení, následné vstřebávání a využití různých minerálů, vitamínů a bílkovin. Bez dostatečné žaludeční kyselosti důležité látky z jídla nestrávíme, nevstřebáme a nevyužijeme. Ano, tím chci říct, že živiny jdou z talíře do záchodu.

Co způsobuje reflux (pálení žáhy)

Mezi žaludkem a jícnem se nachází tzv. dolní jícnový svěrač, což je zjednodušeně kroužek ze svalů, který se uzavírá a otevírá tak, aby propouštěl jídlo dolů do žaludku a bránil zpětnému toku žaludečního obsahu nahoru do jícnu. Pokud se jícnový svěrač úplně neuzavírá nebo uvolňuje své sevření, když nemá, může dojít k návratu žaludečního obsahu (jeho kyselé šťávy, jídla) do jícnu. Jícnová sliznice není stavěna tak jako žaludeční, aby kyselý obsah snesla, a tak z jedním z projevů refluxu je pálení žáhy.

Proč se jícnový svěrač špatně zavírá nebo jeho sevření v nesprávnou chvíli uvolňuje?

Problém je zvýšený intraabdominální tlak (tlak uvnitř břicha) a nesprávná funkce z důvodu dráždění přiliš kořeněným, tučným, průmyslově upravovaným (zejm. smaženým) jídlem. Co narušuje funkci jícnového svěrače?

  • Přejídání se, nadváha a obezita
  • Zpomalené žaludeční vyprazdňování (porucha motility nebo nadmíra tuku/vlákniny v jídle)
  • Nadmíra pálivého a tučného jídla (zejm. průmyslové tuky, smažené, fast food)
  • Ulehnutí po jídle, ohýbání se po jídle, zvedání těžkých věcí
  • Nedostatečné žvýkání jídla, zhoršené trávení jídla (dává bakteriím prostor stravu fermentovat a tvořit plyn)
  • Přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO, syndrom bakteriálního přerůstání do tenkého střeva).
  • Ke zvyšování tlaku dochází ať už přímo třeba gravitací (když se zohnu) nebo nepřímo, kdy např. přes nedostatečné žvýkání a špatné trávení dávám prostor bakteriím v tenkém střevě stravu fermentovat a tvořit plyn, který nás může třeba nadýmat nebo se rozpíná a může vést k refluxu.
  • Nedosttečná produkce žaludečních šťáv – snížená žaludeční kyselost a/nebo enzymatická výbava (a vše spolu souvisí, jak jinak) – potom se reflux nemusí projevovat pálením žáhy, ale jinými symptomy (nevolnost, bolest/tlak na hrudi, kašel)

 

Špatné návyky při jídle, jako hltání, nepozornost a přejídání, nekvalitní strava, narušení zdravé střevní mikroflóry a rozvoj SIBO vedou k narušení procesu trávení a snížení žaludeční kyseliny

Pěkný paradox: reflux a narušení trávení se snížením žaludeční kyseliny

Jak to vůbec někoho napadlo? Když to pálí, musí to být kyselé! Nebo ne?

Žaludek má být extrémně kyselý (pH 2). I v případě refluxu při snížené žaludeční kyselosti (pH >2) to může v jícnu pálit (a taky nemusí, když už je žaludeční kyselost snížená nadměrně).

Když se v populaci podívali na výskyt obtíží s refluxem, zjistili, že reflux se objevuje častěji s přibývajícím věkem, kdy produkce žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové, HCl) přirozeně klesá. Při pokusech podávání kyseliny chlorovodíkové zjistili, že se obtíže zlepšují. Žaludek je přirozeně kyselý ze spousty důvodů a ačkoli se nám potlačením kyselosti může ulevit, problém to neřeší.

Snížení žaludeční kyseliny vede k narušení procesu trávení makroživin včetně jejich následného vstřebávání, umožňuje bakteriální přerůstání do tenkého střeva (SIBO), vede k rozvoji dybiózy a narušuje vstřebávání důležitých mikroživin v tenkém střevě. Dochází také k fermentaci nesprávně trávených živin bakteriemi a produkci plynu, který vede ke zvyšování intraabdominálního tlaku. A jsme zase kde jsme byli. Při nízké žaludeční kyselosti je zásadně narušena obranyschopnost proti patogenům z jídla, může docházet k infekcím, prohlubuje se ona střevní dysbióza a je narušena imunita organismu.

Žaludeční kyselost klesá..

  • s věkem,
  • při chronickém stresu,
  • při konzumaci nevhodných potravin,
  • poškození žaludeční sliznice (např. po zánětech, vředech),
  • např. při infekci Helicobacterem,
  • při užívání léčiv na potlačení žaludeční kyselosti, jako jsou inhibitory protonové pumpy (IPP)

Pokud hltáme jídlo, nesoustředíme se na něj (např. sledování televize) nebo nám stres nedovolí si jej vychutnat, je snížená schopnost žaludku produkovat dostatek trávicích šťáv – žaludeční kyselost klesá. Tím je narušeno trávení živin a -> funkce celého těla. Nejsme to, co jíme, ale to, co dokážeme v těle správně vstřebat a využít.

Žaludeční kyselost je pro zdraví zcela klíčová

Co se děje, pokud užíváme léky na snížení žaludeční kyselosti – např. nejčastější inhibitory protonové pumpy (IPP) s koncovkou -prazol, jako je omeprazol, pantoprazol, obchodní názvy Helicid, Controloc a další:

  • snížením žaludeční kyselosti možná pocítíme úlevu od pálení žáhy, protože se zbavíme kyselosti a žaludeční šťávy přestávají v jícnu pálit – vyřešen je pouze příznak problému (obsah v jícnu pálí), ne jeho příčina (proč se obsah do jícnu vrací?)
  • je narušeno trávení a následné vstřebávání makroživin (bílkovin, sacharidů)
  • je narušeno vstřebávání mikroživin, jako je hořčík, železo, zinek, vitamín B9, B12 a další
  • je snížená obranyschopnost proti patogenům v jídle, dochází k narušení střevní mikrobioty (rozvoj dysbiózy) a infekcím (salmonelóza, kampylobakter, listerie, atd.)
  • dochází k množení bakterií v tenkém střevě (rozvoji SIBO)
  • SIBO, špatné trávení a průnik patogenů do střeva přispívá k rozvoji zvýšené střevní propustnosti
  • zvýšený počet bakterií v tenkém střevě (SIBO) soutěží s námi o živiny a brání jejich vstřebávání do těla

Jednodušeji řečeno se vyskytují různé trávicí obtíže, může docházet k častějším střevním infekcím, průjmům, deficitům živin v organismu a je podkopána tělesná imunita.

Tyto léky – IPP – byly určeny pouze pro krátkodobou terapii obtíží, jako je například aktivní žaludeční vřed, kdy tělu potřebujeme dát prostor pro zhojení poškozené sliznice. Praxe je jiná, IPP lékaři předepisují svým pacientům na měsíce a roky, čímž zcela vyřadí funkci žaludku, který má být kyselý.

Řešením příznaků problému, ne příčiny, své potíže prohlubujeme

Čím déle snížená žaludeční kyselost trvá, tím více může docházet k rozvoji SIBO, tím více se narušuje trávení a využitelnost živin a prohlubuje se narušení funkce celého těla. Nízká žaludeční kyselost je spojena s vyšším rizikem pro zánětlivé střevní onemocnění, syndrom dráždivého tračníku i alergiemi. Chci říct – tudy ne.

Tak kudy

Cestou řešení příčiny. Reflux může být opravdu nepříjemný a říká nám, že něco děláme špatně. Myslím, že stojí za to zbavit se kořenů problému. Je potřeba podívat se na trávení, optimalizovat ho, podpořit ho, pamatovat na režimová opatření, aby nedocházelo ke zvýšení intraabdominálního tlaku a je-li problém SIBO či infekce Helicobakterem – vyřešit je. Pozor na (skryté) potravinové alergie a intolerance, které mohou podporovat dysbiózu ve střevě.

Režimová opatření:

  • Nepřejídejte se, po jídle si nelehejte, neohýbejte se a nezvedejte nic těžkého.
  • Zpomalte. Jezte v klidu a důkladně žvýkejte. Opravdu důkladně. Opravdu, opravdu důkladně.
  • Nepijte při jídle příliš tekutin (zvyšujete objem žaludku a tlak).
  • Soustřeďte se na jídlo. Žádné telefony, maily, televize. Za prvé když se člověk soustředí na zprávy, tak žaludek netvoří dostatek šťáv pro trávení, za druhé mozku pomaleji dochází, že už jsme se najedli dost a máme přestat jíst. (Takže soustředění se na jídlo vede i k optimalizaci váhy.)
  • Nejezte pořád, mezi jídly si udělejte minimálně 3 – 5 hodinové pauzy, aby žaludek měl čas jídlo strávit a připravit se na další. Celodenní pastvu nechme zvířatům se 4 žaludky 🙂
  • Jste ve stresu a nervózní? Zklidněte se. Pokud jste rozrušeni, máte náročný pracovní den, jste emočně vykolejeni, pak se vám reflux může vrátit, i když máte super jídlo a důkladně ho požvýkáte. Hlava v tom hraje obrovskou roli (mozek naladěný na jídlo je taky naprosto klíčový pro to, aby poslal do trávicího traktu signál k produkci trávicích šťáv – a bez nich to nejde).
  • Už jsem říkala, že máte jídlo důkladně žvýkat? Tak ještě jednou. Žvýkejte.

Jídlo a pomůcky:

  • Volte snadno stravitelné pokrmy pro vás – jídlo správně upravujte, vařte, mixujte (a i přesto důkladně kousejte!), před vařením také správně dlouho namáčejte, nakličujte, fermentujte. Neplácejte páté přes deváté.
  • Do jídla přidávejte koření podporující trávení – zázvor, oregano, fenykl, kmín, saturejka atd.
  • Před jídlem si dejte jablečný ocet (1 – 2 čajové lžičky do cca 150 ml sklenice vody, vypijte brčkem kvůli ochraně zubní skloviny) – podpoříte tím trávení, navíc působí příznivě proti SIBO a podporuje zdravou střevní mikrobiotu. Nebo si před jídlem dejte 100 ml teplého zázvorového čaje, který taky příznivě nastartuje trávení. Nepijte moc – záleží taky, zda jíte polévku (nepijte) nebo suchý pokrm (můžete se napít).
  • Jezte fermentované potraviny, jsou bohaté na probiotické bakterie, enyzymy a kyseliny, které podporují trávení. Stačí i 1-2 lžíce k jídlu, třeba kysaného zelí nebo kimchi. Pokud s fermentovanými potravinami začínáte a zelí by vás nadýmalo či prohánělo, začněte jen se lžičkou šťávy z kysaného zelí, aby si tělo postupně navyklo. Můžete si dát také malou sklenici vodního kefíru.
  • Zkuste hořké byliny a byliny na trávení, např. ve formě tinktury na trávení (obvykle obsahují puškvorec, hořec, skořici, fenykl, lékořici apod.).
  • Pokud je trávení výrazně narušeno, doporučuji zakoupit kvalitní trávicí enzymy (doporučuji čisté přípravky bez aditiv, jako jsou barviva a další nevhodné látky poškozující náš mikrobiom), případně i ty s obsahem Betain HCl.

Pokud je příčinou SIBO a střevní dysbióza, je třeba zacílit na vyřešení těchto potíží, jinak opatření povedou ke snížení symptomů, ale nevyřeší se zcela.

Může být žaludeční kyselost vyšší?

Ano, velmi ojediněle je žaludeční kyselost opravdu vyšší – jedná se o Zollinger-Ellisonův syndrom, což je hypersekrece žaludku vlivem tumoru. U drtivé většiny lidí je třeba reflux (a příp. pálení žáhy) řešit jinak, než léky a potlačováním symptomu.

Terapeutický plán je zcela individuální

Každý z nás žije jinak, jinak se stravuje, jinak reaguje na potraviny, má jiné zdravotní komplikace či symptomy a za refluxem či pálením žáhy může stát jiný „balíček“ faktorů. Z toho důvodu se odvíjí postup ve stravě, v doplňcích stravy a dalších opatření.

Vlastní zkušenosti s refluxem, pálením žáhy mi ukázaly, jak je a není vhodné s potíži pracovat. Reflux, dysbiózy, SIBO i další potíže řeším ve své poradně – bližší informace o možnostech konzultace najdete zde.

Mgr. Anna Fabiánová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *