Doplňky stravy v těhotenství a při plánovaní miminka

Jaké doplňky stravy jsou vhodné v těhotenství? Jaké doplňky jsou vhodné ještě před otěhotněním? Co by měla užívat každá žena, co je individuální a čeho se vyvarovat? To se dočtete v tomto článku.

Příprava na miminko

Pokud plánujete těhotenství, je skvělé své tělo připravit a vytvořit pro miminko co nejlepší prostředí, jaké mu můžete nabídnout. Důležité je předem se zaměřit na váš celkový zdravotní stav, nutriční stav (nedostatky živin), posílit střevní mikrobiom a začít užívat doplňky, které podporují zdravé početí a vývoj plodu.

Můžeme říci, že minimální příprava by měla trvat 3 měsíce, optimálně půl roku i déle. Neděste se, pokud jste „přípravu“ nestihli a jste již v očekávání 🙂 Každý následující den se počítá.

Příprava na početí miminka se týká budoucí maminky i tatínka. I kvalita spermií je ovlivněna stravou a životním stylem a je rozhodující jak pro šanci úspěšného oplodnění vajíčka, tak pro zdraví miminka.

Máte-li vážnější chronické potíže, doporučuji nespoléhat pouze na základní suplementy, ale zaměřit se na vaše celkové zdraví a cílit na příčiny potíží. Ať už se jedná o trávicí potíže, oslabenou imunitu a časté nemoci, záněty močových nebo pohlavních cest, podporu těla po dlouhodobém či opakovaném užívání léčiv (antibiotika i jiné), hormonální nervovnováhu. Zde určitě doporučuji konzultovat své zdraví a přípravu na miminko s terapeutem.

Doplňky před otěhotněním

Obecně je pak před otěhotněním vhodné začít doplňovat kyselinu listovou – avšak zde pozor. Zhruba každá 2. evropská žena není schopna převádět běžnou – syntetickou kyselinu listovou (folát) na její aktivní formu methyl-folát. Je to způsobení mutací v genu MTHFR. Z tohoto důvodu je vhodné zjistit, zda máte mutaci nebo zvolit bezpečnou variantu a užívat přímo aktivní formu kyseliny listové – methyl-folát v dávce 400 – 800 mikrogramů (doporučit mohu zde od Klaire labs nebo od Jarrow formulas).

Proč užívat: Doplňování kyseliny listové pomáhá početí, snižuje riziko potratu a vývojových vad dítěte.

Dalším vhodným doplňkem ještě před otěhotněním jsou kvalitní omega 3 kyseliny EPA a DHA (rybí olej nebo veganský). Jedná se o esenciální látky, to znamená, že naše tělo si je neumí vyrobit a musíme je přijímat ve stravě. EPA a DHA se nachází pouze v rybách a mořských řasách (zde spíše DHA), není možné tyto omega 3 doplňovat pomocí semínek, jako je chia nebo lněné semínko, které sice omega 3 obsahují, ale pouze tzv. ALA, která našemu tělu nestačí. Velké nedostatky EPA a DHA jsou běžné, a to bohužel i u lidí dbajících na zdravý životní styl (svůj stav můžete zjistit pomocí domácího test zde). Kvalitní omega 3 doplněk je proto na místě před těhotenstvím, během těhotenství i během kojení (v dávce 1-2 g/den) a také pro děti (lze dávat již od půl roku při zavádění příkrmů).

Proč užívat: Omega 3 EPA a DHA jsou nezbytné pro vývoj nervové soustavy dítěte, podporují zdravou imunitu, střevní mikrobiom, zrak, mozek, působí protizánětlivě a regulují příp. přehnané reakce imunintího systému (např. u alergií a autoimunit). Dostatek omega 3 pomáhá snižit riziko rozvoje alergií, astma a atopického ekzému u dítěte a u maminky rozvoj deprese po porodu.

Je vhodné zjistit své nedostatky (krevní testy) a doplnit. Mezi časté deficity patří nedostatek vitaminu D, doporučuji jej užívat společně s vitaminem K2. Kompletní článek o vitaminu D a K2 a jejich funkci najdete zde. Doporučuji užívat přírodní D3+K2 v MCT oleji z kokosu zde.

Proč užívat: Vitamin D je nezbytný pro naši imunitu, zdraví kostí a zubů, hormonální a nervový systém i psychiku, snižuje zánět. Nízké hladiny vitaminu D zvyšují riziko preeklampsie, těhotenské cukrovky, nízké porodní váhy a poporodních depresí. Naopak ve studicích bylo zjištěno, že užívání vitaminu D během těhotenství snižuje riziko rozvoje astma.

Doplňky v těhotenství

V těhotenství při vývoji miminka se dále zvyšuje poptávka po řadě živin.

Vhodné je pokračovat (nebo začít užívat):

Dále zvážit příjem vitaminu C – je obvykle v multivitaminu, ale je možné jeho příjem v případě potřeby navýšit. Doporučuji přírodní formy namísto syntetické kyseliny askorobové, jako je např. Acerola (brazilská třešeň) – je ve formě kapslí i prášku, která kromě vitaminu C obsahuje také další látky, kofaktory a vitamíny, které podporují účinek vitaminu C.

Často dochází k deficitům železa a je lékařem doporučena suplementace – doporučuji nejprve zvážit zdroje ve stravě a podpořit vstřebávání železa dostatečným příjem vitaminu C a hořčíku, poté dle potřeby zvolit kvalitní suplement – ve výše uvedeném multivitaminu nebo se podívat po zdroji hemového železa, které nebude přispívat k zácpě nebo těžkostem od žaludku, které se v těhotenství vyskytují i bez toho. Zde je vhodnější zařadit do jídelníčku kvalitní zdroje masa a 1x týdně játra, např. ve formě střídmého množství játrových knedlíčků – obavu z vitaminu A v tomto množství mít nemusíte. Řada žen je deficitních na vitamin A a určité množství je pro správný průběh těhotenství také důležitý – více se k tomu vyjadřují např. ve studii (1) a (2) uvedené níže.

Hlídejte si příjem jódu, zinku, vápníku, vit. E i dalších ze skupiny B vitamínů. Všechny tyto prkvy zajišťují správný vývoj dítěte. Základní je vyvážená strava a obyvkle se vše nachází v kvalitním multivitaminu.

Co lze užívat v případě potřeby

  • trávicí potíže – trávicí enzymy

Pokud máte trávicí potíže, jako je reflux (pálení žáhy), nedostatečná funkce žaludku (např. po zánětech při chronické gastritidě) nebo špatně trávíte bílkoviny, tuky (projevuje se např. také průjmy, stolice může být žluté barvy), lze přidat kvalitní trávicí enzymy k jídlu. Enzymy vám pomohou rozložit daný pokrm, snížit zažívací potíže a zlepšit vstřebatelnost živin. Doporučit mohu Digest či Smidge enzymy (dle potřeby a stavu s HCl či bez).

Máte-li více oslabenou imunitu, lze užívat vitální houbu Reishi. Tato houba je vhodná i během těhotenství (z hlediska tradiční čínské medicíny posiluje složku YIN, která s těhotenstvím vzrůstá), reguluje imunitu (posiluje obranyschpnost, mírní alergické a autoimunitní procesy), díky obsahuje prebiotik krmí střevní mikrobiom, zlepšuje funkci jater a harmonizuje nervový systém. U hub je možné poměrně vysoké dávkování, osobně během těhotenství volím dávkování střídmé, a to 1 kapsli (500 mg extrakt) na den.

Při akutních potížích doporučuji pak přímo betaglukan – vláknina, která posiluje vaši obranyschopnost a podporuje zdravý střevní mikrobiom. Běžně ji konzumujete např. v ovesných vločkách, houbách nebo celozrnných potravinách. Pokud na vás něco leze je vhodné užít rovnou extrakt v kapsli.

Při alergiích je důležité doplňovat omega 3, vhodná je houba Reishi a zelené potraviny. Během těhotenství mohu doporučit mladý ječmen v BIO kvalitě, v nízkých občasných dávkách lze popíjet kopřivový čaj nebo konzumovat kopřivu (čerstvou či sušenou v BIO kvalitě). Je vhodné navýšit protizánětlivé potraviny, jako jsou bobuloviny (borůvky, brusinky a další), kvalitní ryby, brukvovitá a listová zelenina.

Mimo těhotenství pak je vhodné užívat vyšší dávky vitálních hub i zelených potravin, přidat kurkumin, olej z černuchy seté a další protizánětlivé látky.

Co s informací „nevhodné pro těhotné, kojící a děti“?

Tato informace musí být z legislativních důvodů na doplňcích uvedena, neznamená to ale, že jsou všechny tyto doplňky nevhodné. V případě nejistoty je nejlepší obrátit se na odborníka a ujistit se, jak to je.

Na co pozor

  • Aditiva v doplňcích

Zcela běžně doplňky obsahují barviva (např. oxid titaničitý nebo železitý), konzervanty (jako sorban draselný) a další aditiva, která již mají prokázaný negativní účinek na náš střevní mikrobiom. Zdravý střevní mikrobiom je klíčový pro naše zdraví i naše miminko. Aditiva v doplňcích jsou zbytečná a existují čisté kvalitní varianty (viz například doporučované). Pokud už do doplňků stravy investujete peníze, investujte chytře. Čisté doplňky stravy pro vás vybírám na e-shop www.WUGI.cz, kde si složení důkladně hlídám.

Jaké doplňky stravy v těhotenství neužívat

Spousta doplňků v těhotenství vhodná není. Typické příklady jsou různé byliny, antimikrobiální látky či adaptogeny, jako je oreganový olej, berberin, různé bylinné tinktury, Ashwagandha, Maca a další. Pozor také na čím dál častěji užívaný CBD olej, u kterého není bezpečnost prokázána. Nedoporučuji během těhotenství podorovat detoxikaci pomocí různých bylin ani speciálních očistných kúr či půstů.

Přeji vám hodně zdraví a krásné těhotenství.

Mgr. Anna Fabiánová

 

Studie:
1) Safety and efficacy of supplements in pregnancy: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31925443/
2) Vitamin A and Pregnancy: A Narrative Review: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470929/
3) Food additives and microbiota: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7117642/
4) Food additives: Assessing the impact of exposure to permitted emulsifiers on bowel and metabolic health – introducing the FADiets study: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6899614/
5) Impact of Food Additives on Gut Homeostasis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835893/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *