Detox. Tolik nadužívané slovo, až vznikly dva extrémy.
Prvním je tvrzení, že potřebujeme zázračné produkty k očistě, bez kterých detox prostě udělat nelze! A druhým je popření významu tohoto procesu a tvrzení, že na detox máme játra, neunavitelný orgán. Kde leží pravda? Ani v jednom z těchto extrému ne.
Není pochyb, že slovo detox se stalo oblíbeným mezi firmami. Působí jako lákadlo zákazníků a generátor pěkných peněz. Detoxikační produkty a sofistikované programy slibují úžasné výsledky. Někdy jejich složení moc nedává smysl (třeba očista s javorovým sirupem? cukr k očistě?), jindy se ale skládají z dobrých a prospěšných bylin a opravdu mohou pomoci. Pokud ale nechcete utrácet tolik peněz, k očistě může stejně dobře posloužit půst (zadarmo!), řada bylin ala plevel ze zahrady (zadarmo), odlehčení jídelníčku (spíše ušetříte) nebo potom kvalitní potraviny, čaje, oleje, koření, řasy, medicinální houby a další (za cenu, která odpovídá kvalitě). Možností je spousta.
Jak naše tělo funguje
Naše tělo je dokonale promyšlená spletitá síť – všechny orgány musí spolupracovat. Tělo vydrží fungovat dlouhou dobu zcela bez jídla nebo na stravě z McDonaldu, která jídlo jen vzdáleně připomíná (a jde o podvýživu z hlediska živin). K detoxu – zbavování těla nepotřebných (odpadních) látek máme játra, plíce, ledviny, střeva a kůži. A tyto orgány (především pak játra) snesou hodně a mají skvělou schopností regenerace. Ani přesto však není tělo schopné jet na 100 % několik let života. Co zajištuje bezchybnou funkci těchto orgánů a také neméně důležitou spolupráci?
Detoxikační procesy
Detoxikace v játrech jsou několika–fázové procesy. Játra se nevypořádají s toxiny na lusknutí prstů a přeměna látek vyžaduje dostatek energie a živin. Každá fáze očistného programu jater si žádá určitou skupinu vitamínů či minerálů, aby mohla proběhnout. Pokud jich ze stravy nepřijímáme dostatek (nebo je ze stravy správně nevstřebáváme), očistný proces v játrech vázne. Také jsou-li játra přetížená čištěním těla od alkoholu, léků, přemíry fruktózy, kofeinu, apod. nebo se v nich rozvíjí inzulínová rezistence a ony tukovatí, nebudou stíhat čistit tělo od jiných odpadních látek.
Játra čistí… a kudy to jde z těla ven?
Samotná játra (i v případě, že makají na jedničku) nám k očistě také nestačí. Odpadní produkty z jater musí z těla někudy odejít – a to někudy je střevy. Pokud máme zácpu, odpadní produkty se ve střevech zdržují déle, než by při normálním vyprazdňování měly, a jsme tak toxinům nadále vystavováni. Nevyloučené odpadní látky negativně působí na střevní sliznici a střevní mikroflóru. Tím je možná myšlen na internetu oblíbený pojem „jídlo ve střevech hnije“. Ne, nehnijeme zevnitř, ale snězená potrava, jakmile dojde do tlustého střeva, začne být střevními bakteriemi fermentována/rozkládána (odtud asi pojem „hnije“?) – a jejich fermentací/rozkladem mohou z jídla vznikat produkty prospěšné (třeba SCFA) nebo nebezpečné – toxické podporující rozvoj všelijakých onemocnění vč. rakoviny.
Tvrzení, že k detoxu máme játra a kdo má játra je zachráněn, nám tedy moc pravdy neřekne.
A hodit detox celého našeho těla pouze na játra není dobrý nápad. Játra nefungují v těle jako izolovaný orgán a nebudou za nás řešit všechny životní neduhy.
Co je na detoxu pravda?
Přestanu detox nazývat tímto „komerčním výrazem“ a popíšu jej raději jako očistu těla a to, jak souvisí s tradiční čínskou medicínou a přirozenými cykly těla a přírody.
Dnes je bohužel neskutečně těžké se toxinům vyhnout. Jídlo (pesticidy, antibiotika i těžké kovy), obaly na jídlo (plechovky, plasty), účtenky, léky, kosmetika, čisticí prostředky, dokonce i květiny a oblečení. Tím vás nestraším, ale je to realita. K tomu se přidá dlouhodobý stres, nedostatek spánku a oslavy s náloží jídla a alkoholu (a to je u oslav v pořádku). Ale stejně jak jsem popisovala v článcích řešící problematiku hubnutí (1. článek zde), kdy hodování by mělo následovat postění, tak detox – tedy očista – by se v rámci našeho života také měla občas objevit. = Rovnováha.
Proč detox patří k jaru – tradiční čínská medicína, ajurvéda i staré zvyklosti
Jaro je pro přírodu i pro naše tělo takový reset. Zima vždy bývala obdobím jídel spíše těžších, tučnějších a bohatších na bílkoviny. V zimě tělo potřebuje dostatek energie na tvorbu tepla a s energií se šetří. Jaro je naopak znamením obnovy, regenerace, „nového startu“ a tělo se zbavuje látek přes zimu nahromaděných. Takový jarní refresh.
Dle Tradiční čínské medicíny je jaro obdobím zelené barvy, jater a žlučníku. Játra jsou zodpovědná za správné proudění energie v těle. Tzv. „jarní únava“ s jejich funkcí úzce souvisí. Stejně jako my se občas potřebujeme pořádně vyspat, játra by na jaře ráda trochu klidu, aby energii po těle rozpumpovala.
Očista na jaře je v souladu se sezónními a lokálními potravinami, na které se naštěstí začíná klást čím dál větší důraz. Sezónní a lokální potraviny jsou pro naše tělo nejpřirozenější a obsahují nejvíce živin, které zrovna potřebujeme. „Čerstvá“ rajčata nebo jahody v zimě nám nic moc nepřinesou. Co zrovna na jaře roste? Tuna medvědího česneku a spousta zelených potravin. V tomto komerční blábol nehledejte. Zelené potraviny = bohaté na chlorofyl.
A co tradiční zvyklosti? Je zde rovnováha v hodování a postění se (odlehčení jídelníčku, „očistě“). Na konci zimy bylo masopustní veselí, při kterém se dojídaly zásoby z loňského roku, a porážela zvířata, která nesloužila pro chov do dalšího roku. Po masopustu následoval 40 denní předvelikonoční půst, kdy se jedla jednoduchá, „chudá“, avšak zdravá jídla – jako pučálka, tedy naklíčený zelený hrášek.
Obecně: Pokud se u nás objevily nějaké problémy, východní medicína se je snaží vybalancovat. Tedy ne potlačit a zachemizovat tělo léky, které jen maskují příznaky problému. Toxickou zátěž balancujeme očistou. A logicky – čím větší či dlouhodobější zátěž byla, tím větší či delší očistu si může pro návrat do původní, správné funkce vyžadovat.
Dle Ajurvédy se všechny nemoci ve svých počátečních stádiích projevují v našem zažívacím traktu. Dokonce ani ty největší superfoods a elixíry bohů se mohou stát toxickými, pokud náš zažívací trakt nefunguje správně, a tudíž jídlo nemůže být správně stráveno.
Nejlepším antioxidantem a multi-vitamínem pro naše tělo je správně fungující zažívací trakt.
Shrnutí
To, že k detoxu máme játra, není lež, ale k pravdě má daleko. Stejně tak jako je skvělé užít si bujaré oslavy a hodovat, tak si tělo si zaslouží občas odpočinek a odlehčení. Nepotřebujeme k tomu zázraky, ale detox = očista má své opodstatnění a období jara se pro něj skvěle hodí.