Schválená Éčka v potravinách, doplňcích a lécích – jsou OK? ANI NÁHODOU!

Právě na mě vyskočil článek od EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin, European Food Safety Authority), kde přehodnocují stanovisko k běžně užívanému aditivu – Oxid titaničitý E171 – které není dále považováno za bezpečné (1).

Riziko?

Genotoxicita – tedy poškození DNA spojeno s karcinogenezí – proces vzniku nádorů.

Kde ho najdeme?

Prakticky všude – různé cukrovinky (třeba dětmi oblíbené Skittles, žvýkačky, cukrovinky, želé a spousta jiných), doplňky stravy (třeba Globifer hojně užívaný těhotnými ženami pro doplnění železa, Celaskon tobolky, B komplex Sanofi, ale i milion dalších) až po léky (příklady – léky proti bolesti – Ibalgin,  léky na alergii – Analergin, na žaludek – Helicid, Omeprazol; hormonální antikoncepce – Minerva, vitamíny – Milgamma N a řady dalších).

A nejde jen o E171 (Oxid titaničitý) a výše uvedené příklady, kde se nachází.

Proto se v tomto článku podíváme na problematiku aditiv, jejich bezpečnost, rizika a co pro sebe můžeme udělat a chránit si zdraví.

To, že je nějaké „éčko“ schválené vůbec neznamená, že není škodlivé.

Když se zkoumají limity, které jsou ještě bezpečné pro tělo v dané potravině (porci), nikdo při schvalování nezkoumá:

  • negativní vliv na mikrobiom a rovnováhu ve střevním prostředí, které aditiva výrazně poškozují (zdraví mikrobiomu a střev pak souvisí s našem celkovým zdravím, imunitou, odolností, zdravím metabolismu, hormonálního systému i psychiky – více o mikrobiomu například v článku zde: Existuje unikátní zdravý mikrobiom?)
  • zda lidé dodržují tyto limity – tedy jestli dodržíte danou porci a nesníte víc potraviny s takovým aditivem NEBO kolik toho sníte při kombinování takových potravin s aditivy!
  • kolik jste toho už za život snědli a máte nahromaděno v těle
  • zda již máte zvýšenou střevní propustnost (nebo jste zrovna snědli emulgátory/lepek, který vám propustnost zvýšil) a dostává se vám toho do těla mnohem více
  • co to dělá v kombinaci s jinými aditivy v jídle – aneb koktejlový efekt a násobení negativního dopadu

Koktejlový efekt takových aditiv v jídle – tedy kombinaci různorodých éček a chemie, které za den zkonzumujete ve stravě, doplňcích a lécích je pak další věc, kterou není možné hlídat a nepodléhá tak žádnému možnému schvalování. Nejen, že se negativní účinky sčítají, ale řada studií mluví o tom, že koktejlový efekt škodlivých látek se přímo násobí.

A už vůbec schválení nějakého zbytečného aditiva neznamená, že se za čas nepřijde na to, že to bezpečné vůbec není. Aneb kolik už jsme toho dříve užívali a kolik už je toho v dnešní době zakázáno….

Jaká aditiva jsou problém a co dělají?

Běžně používaná aditiva, jako konzervanty, barviva, emulgátory či zahušťovadla – to vše často narušuje zdraví střevního mikrobiomu a zvyšuje střevní propustnost (o zvýšené propustnosti (leaky gut) více v tomto starším článku). Navíc je řada z nich považováno za alergeny, jsou nevhodné pro citlivé osoby, pro děti (často podezření na vyvolávání hyperaktivity), jsou potenciální karcinogeny.

Aditiva v našem těle se mohou akumulovat – hromadit. A schválené „bezpečné“ množství nic neříká o tom a nemá jak pracovat s informací, kolik toho v těle již máte.

V dnešní chemické době, kdy máme velmi narušené zdraví mikrobiomu, střev a každý z nás má i různé genetické predispozice pro rozvoj onemocnění, může být každá kapka další zbytečné chemie těmi posledními faktory, které se pak přehnoupnou a rozjedou onemocnění.

Citace ze stránky Fér potravina.cz o oxid titaničitém E171:

„V těle se těžce absorbuje, přesto lze po požití detekovat stopové množství látky v krvi, v mozku nebo ve žlázách. Největší množství se koncentruje v lymfatických uzlinách a plicích. Výsledky studií v literatuře uvádí, že po strávení 0,5 kg tohoto barviva by neměly nastat žádné negativní projevy. Do roku 2016 byl považován za zcela bezpečné aditivum. Konečné přehodnocení v roce 2020 však připouští, že nelze zcela vyloučit obavy z genotoxicity. TiO2 obsahuje až 50 % nanočástic (tj. částic menších, než 100 nm), kterým může být konzument exponován. N animálních modelech bylo prokázáno zvýšené riziko vzniku nádorů při vdechování. Citlivým osobám může způsobit podráždění pokožky.“

Není vhodné pro děti a je potenciální alergen.

Aditiva jsou přidávána za účelem vylepšení vlastností potravin/doplňků apod. Za prvé – skutečné potraviny není třeba vylepšovat, za druhé jsou aditiva často přidávána zbytečně (např. barvivo). Potraviny i doplňky je možné vyrábět i bez takových aditiv! 

ADITIVA – na co si dát pozor?

  • emulgátory 
  • barviva – příklady: oxid titaničitý (E171), oxid železitý (E172), tartarazin (E102), žlutě (E104, E110), azorubin (E122) a celá řada další
  • konzervanty – příklady. sorban draselný (E202), benzoan sodný (E211) – oba dva používané například ve velmi propagovaném doplňku Harmonelo pro „podporu“ mikrobiomu, ačkoli tyto konzervanty mikrobiom mohou poškozovat, jsou to alergenní látky, nevhodné pro citlivé osoby a děti!! nedoporučuji
  • vylepšovadla chuti – např. glutamany (E622 – E625)
  • umělá sladidla – jako aspartam (E951), acesulfam K (E950), sukralosa , sacharin (E954), sorbitol (E420)
  • zahušťovadla – např. sorbitol (E420)
  • obecně průmyslově zpracované potraviny – od cukrovinek, dezertů, žvýkaček, sladkých i bezkalorických limonád, přes masové výrobky, až po rostlinná mléka, jogurty a různé zdravě tvářící se výrobky „vegan“ „raw“ „bio“ plné aditiv
  • obecně nadužívání

Jak postupovat při nákupu potravin a doplňků stravy?

  1. Vybírejte skutečné potraviny (to, co rozpoznáte, že někde rostlo nebo bylo chováno), nezpracované (např. ovoce, zelenina) či minimálně průmyslově zpracované (tj. např. bílý plnotučný nedoslazený jogurt).
  2. Čtěte důkladně složení na etiketách – za prvé čím méně položek, tím obvykle lépe, pokud nečemu nerozumíte, zkontrolujte si, o co se jedná, někdy může být pod neznámými názvy ukryto například jen druh prospěšné bakterie – probiotika, někdy se může jedná o nebezpečnou chemii
  3. Vyhledávejte kvalitní doplňky stravy a nakupujte od ověřených zdrojů, kde víte, že kontrolují složení na čistotu. Investujte do kvality – zde platí, že lepší nic, než levný doplněk plný chemie!
  4. Minimalizujte obecně chemii v jídle, pití i okolí kromě bodů výše volte BIO potraviny, vybírejte netoxickou kosmetikou a drogérii

Tyto investice mají smysl pro udržení dlouhodobého zdraví. Řešit zdraví, když už se rozvine nemoc, je mnohem náročnější (na energii, psychicky i finančně), než potíže preventovat. Hýčkejte si svůj mikrobiom a vyvarujte se věcem, jako jsou aditiva, která ho poškozují.

Z tohoto důvodu jsem také před několika lety založila e-shop WUGI.cz za účelem podpory střevního mikrobiomu a zvýšení povědomí o důležitosti zdraví střev a prevence. Najdete tam pouze čisté doplňky stravy bez takovýchto aditiv, fermentované potraviny, jako jsou mléčné a vodní kefíry a netoxickou kosmetiku.

Přeji vám hodně zdraví a minimum chemie 🙂

Mgr. Anna Fabiánová

Zdroje:
1) Titanium dioxide: E171 no longer considered safe when used as a food additive:  https://www.efsa.europa.eu/en/news/titanium-dioxide-e171-no-longer-considered-safe-when-used-food-additive
2) Food additives and microbiota: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7117642/
3) Food additives: Assessing the impact of exposure to permitted emulsifiers on bowel and metabolic health – introducing the FADiets study: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6899614/
4) Impact of Food Additives on Gut Homeostasis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835893/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *