SUPLEMENTACE VITAMÍNU C..?

Suplementace vitamínu C – ano či ne?

2 důležité otázky:

Je vitamín C důležitý? Ano.
Je nutné brát doplňky stravy s vitamínem C? Ne a určitě ne v jejich syntetické formě.

Vitamín C je samozřejmě pro tělo naprosto nezbytný vitamín. Nejsme ale námořníci 🙂 a tak jeho zásadním nedostatkem nikdo netrpíme. Vitamín C má spostu prospěšných účinků, od podpory imunitního systému, antioxidačních účinků, přes tvorbu kolagenu, snižování únavy až po zlepšení psychické kondice a zvýšení využitelnosti železa.

Co nedoporučuji, je chemicky vyráběný vitamín C (kyselina askorbová) v běžných doplňcích stravy, kde je navíc v kombinaci s řadou dalších chemických plniv a pomocných látek. Tyto pro nás nepřirozené, chemické složky v našem těle často páchají škodu, nemusí je totiž náš střevní mikrobiom.

Denní potřebu vitamínu C bez problému pokryjeme příjmem kvalitních potravin, jako je zelenina, brambory, ovoce, speciálně pak kvašená zelenina nebo i kvalitní čaje (šípek, rakytník a řada dalších). Dvě lžíce kysaného zelí denně (nepasterizovaného a bez siřičitanů) a kromě Céčka máte zajištěný také přísun kvalitních probiotik a prebiotik, které jsou pro imunitu a zdraví střev větší benefit, než samotný vitamín. Občasná lžička kimči – tradiční asijská kvašená zelenina (pikantní zelí, zázvor, chilli, jablka a další zelenina/ovoce) vás nadopuje vitamíny, minerály, probiotiky, prebiotiky i postbiotiky – česky – vzkřísí i mrtvého 🙂

Pokud z nějakého důvodu vyšší přísun vitamínu C potřebujete a kvašenou zeleninu prostě chuťově nezvládáte (nebo vaše děti), dostatek vitamínů získáte při pestré stravě ze zeleniny, brambor a ovoce. V zimě zvolte suplementaci v podobě lyofilizovaného ovoce, tedy ovoce, které bylo šetrně usušeno mrazem, a tudíž v něm zůstaly důležité látky a vitamíny (vč. vitamínu C) zachovány. Vybírejte nejlépe to lokální nebo ovoce z blízkého okolí, aby k vám neputovalo třeba z Číny – toxicky zamořené země – to je bohužel naprosto drtivá většina lyo ovoce na trhu. Na obale lyofilizovaného ovoce se totiž jako země původu uvádí Německo, které však není pěstitelskou zemí, ale zemí, které ovoce z různých zemí světa skupuje a lyofilizuje. Ovoce „z Německa“ tak může pocházet ze Španělska, Polska, Kanady a bohužel také Číny (nejčastěji se jedná o maliny a jahody). Lyofilizace je skvělá věc pomáhající zachovat to důležité v ovoci. Opravdu zdravé ovoce pochází ale z lokálních zdrojů a chemicky nezamořených zemí. Ovoce z Česka a Slovenska je třeba toto.

Druhou možností je vitamín C ve formě Aceroly (brazilské třešně). Je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C (má jej až 30krát více než pomeranč) a obsahuje řadu dalších vitamínů (A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, E), betakaroten, minerály a antioxidační látky a další. V tradičním léčitelství v původních oblastech se acerola využívala při nachlazení, kašli, při průjmech a onemocnění jater.

Nehledejte zdraví v lékárně a vyhněte se zbytečným doplňkům stravy. Jídlo je základ a kvašené zelí je kvašené zelí 🙂 Doplňky stravy mohou také pomáhat, je však potřeba pečlivě vybírat kvalitu.

Shrnutí

Céčko z lékárny? Ne. Vitamín C = zelenina, ovoce, kvašené potraviny, pestrá strava. Suplementaci volte ve formě lyofilizovaného ovoce, které není z Číny, nebo Aceroly (brazilské třešně). Neutrácejte za chemii a zdraví najdete v přírodě 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *