Wahls protokol

Wahls protokol je stravovací plán dle americké lékařky Terry Wahls představující komplexní přístup k roztroušené skleróze (i jiným autoimunitním nemocem) upravující především životní styl. Soustředí se na výživu mitochondrií, optimalizaci trávení a podporu zdraví střev.

Příběh Dr. Terry Wahls

U doktorky jménem Terry Wahls se vyvinula v roce 2000 roztroušená skleróza. Její nemoc měla rychlý průběh a velmi rychle přešla do sekundárně progresivní formy. Navzdory nejnovějším lékům jí bylo řečeno, že spontánní remise není možná, pokračovala v užívání léčiv, ale její zdravotní se pomalu zhoršoval dál.

Dr. Wahls se ve snaze zpomalit progresi svojí nemoci vydala na cestu vlastního hledání a výzkumu, kdy postupně zjišťovala, že její tělo potřebuje správnou výživu na molekulární úrovni, že potřebuje podpořit mitochondrie, zbavit se toxinů a ustálit hormonální hladiny (zejména hormony stresu a denního rytmu). Začala tedy sama na sobě experimentovat s metodami vedoucími k těmto cílům a v rámci svého hledání pak objevila také funkční medicínu a funkční přístupy ke zdraví mitochondrií a neuro-protekci.

Syntézou všech svých poznatků a vlastních zkušeností během let vytvořila tzv. Wahls Protocol, díky němuž dr.Wahls během jednoho roku začala opět chodit. Od té doby potvrzuje účinnost svého protokolu klinickými studiemi, přednáší a dále rozvíjí svou práci a pomáhá mnoha lidem. A ačkoli není bez nemoci, její regenerace pokračuje.

Oficiální stránky: https://terrywahls.com/

The Wahls Protocol vyšel jako kniha v angličtině: https://terrywahls.com/about-the-wahls-protocol/

Principy Wahls protokolu

Wahls Protocol má 4 základní neopominutelné pilíře (4. pilíř, o kterém se dočtete, se týká podpory u roztroušené sklérózy).

  1. modifikovanou paleo-dietu: Wahls-dietu
  2. snížení toxické zátěže
  3. pohyb a elektrostimulačníterapii
  4. techniky zvládání stresu (s důrazem na meditační techniky)

Strava

Dr. Wahls vytvořila takovou dietu, která maximálně podporuje zdraví mitochondrií, nervových buněk a nervové tkáně – je maximalizované množství mikronutrientů (zejména vitaminů sk. B, jódu a síry), antioxidantů, fytonutrientů, vlákniny, dostatek kvalitních tuků (neboť nervová tkáň je tvořena ze 70 % z tuků) a proteinů.

Wahls-dieta má 3 stupně od nejméně po nejvíce restriktivní.

Mitochondrie jsou části buněk zajišťující tvorbu energie spalováním živin, poskytují tak energii buňce a tím i celému našemu tělu. Správná funkce mitochondrií je naprosto nezbytná pro správnou funkci buněk – pokud strádají mitochondrie, strádá buňka a tím strádá celé tělo. Zhoršená funkce mitochondrií je biochemickým podkladem mnoha nemocí (včetně autoimunitních onemocnění nebo např. rakovinného bujení). Největší množství mitochondrií (až desetitisíce v jedné buňce) je právě v nervové tkáni, dále v srdečním svalu, jaterních buňkách nebo ledvinách, proto je Wahls protokol tolik zaměřený právě na zdravé mitochondrie.

Paleolitická („paleo“) strava vychází z předpokládané stravy člověka z doby, kdy se živil jako lovec a sběrač (tedy před zavedením zemědělství) – klade důraz zejména na zelené rostliny, kořeny a hlízy, bobule, maso a ryby. Je to strava daleko bohatší na významné nutrienty, než jsou současná běžná dietetická doporučení. Ideální je využívat lokální, sezónní a organické (bio) zdroje, neboť takové rostliny jsou zdravější a ještě bohatší na nutrienty než rostliny dovážené. Ryby pak ideálně divoké (lovené ve volné přírodě) a maso z pastvin (spásající trávu, nikoli krmené krmnými směsmi).

Během stravování se můžete pohybovat mezi jednotlivými stupni dle toho, jak se budete cítit, jaký bude váš stav a jaký přístup (a přísnost diety) vám bude přinášet největší pomoc.

Kvalita potravin ve Wahls dietě je velmi důležitá.

Potřebujete-li poradit, obraťte se na mě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *