(NE)SMRTELNĚ DŮLEŽITÉ

Ultrarychlá řešení jsou super a ta univerzální pro celou planetu by byla tak snadná. Takový ten návod na všechno… 🙂 Nemám. Tak čtěte prosím.

1) Ať už zde napíšu cokoli, nebude se to hodit všem. Jsme individuální. Jsme individuální ekosystém my a náš mikrosvět v nás :). Ani jednovaječná dvojčata nejsou po čase vlivem prostředí stejná. Epigenetika má sílu. Složení našeho střevního mikrobiomu je unikátní jako náš otisk prstu. Neexistují esenciální potraviny, pouze esenciální živiny. To znamená, že neexistuje ani jednoznačný dietní přístup (jestli vegetarián či paleo) a „ta správná dieta“ se může během našeho života neustále měnit. Všechny naše přístupy ke zdraví i celému životu si musíme přizpůsobit tak, jak nám to vyhovuje a v čem se nakonec budeme cítit dobře. „Univerzální“ a „pro všechny“ není níc.

2) Psychika. Pokud jste veganem z předsvědčení, i kdybyste před sebou měli ten nejzdravější steak na světě (z té nejšťastnější krávy pasené na té nejzelenější trávě) – to maso vám ublíží. Co si myslíme o našem jídle, hraje obrovskou roli v tom, jaký bude mít dopad na naše tělo. Z toho pramení třeba známý „francouzský paradox“, kdy Francouzi popíjí víno, pojídají bílou bagetu a k tomu mají pěkně tučný sýr… a jsou oproti jiným národům zdravější. Myšlenky nejen o jídle, ale před jídlem, při jídle a po jídle konají v těle svou práci. Například také placebo vs. nocebo efekt v léčbě; jak dokáže prostý příběh zvýšit hladiny našeho dopaminu a oxytocinu; jak nás dokáže nasr… šéf a zvednout tlak a adrenalin; a nebo jak působí naše podvědomí a jak naše víra manipuluje s geny a DNA – např. kniha Bruce Lipton – Biology of Belief. S jídlem máme nějaký vztah. A opět – reakce na cokoli je zcela individuální.

3) Nic není dogma. Jednou jsme byli středem vesmíru, země byla placatá, atom se nedal rozbít a DDT bylo bezpečné… Příště se budeme třeba teleportovat a vymyslíme zobrazovací techniku zkoumající čakry. Vím, že nic nevím – měl pravdu.

4) Nemáme objektivní studie. Na každou věc se dá nahlížet z milionu úhlů a každý z nás si na ni najde něco jiného. Podle mě tak studie nemůžou být objektivní. Týkají se nějakých individuálních subjektů, které zkoumají jiné subjekty a následně se porovnávají subjektivní výsledky. Studie můžou být akorát dostatečně velké, abychom získali kvalitní přehled. Je dobré je mít a vzít si z nich to nejlepší – a to pak individuálně aplikovat na sebe.

5) Spasení v 30 s. Pokud tělu už 30 let nakládáme nemalé úkoly, odčinit to zabere nějaký čas. Dobrou zprávou je, že to nemusí být dalších 30 let. Horší je ta, že to nebude ani zítra ani za týden. Stejně si ale myslím, že je lepší volit uzdravující běh na dlouhou trať, který ty výsledky mít jednou bude, na rozdíl od čekání zázraku od léků, které pravděpodobně (a u spousty z nich doufám :)) za pár let zakážou, jako se to již opakovaně v historii stalo. Důležité je dát té pomalejší cestě šanci.

Když jsem se zúčastnila Kongresu o přirozeném pohybu, jeden účinkující – Matyáš Kozma – tam vyslovil hezkou myšlenku: „je rozdíl v tom, co je NORMÁLNÍ a co je PŘIROZENÉ. Normální je léty naučený zvyk, a proto se přirozené věci mohou zdát ze začátku divné.“ Může nám proto přijít normální, že nás po jídle pálí žáha (protože tak moje tělo na jídlo reaguje), že se hrbíme (protože tak se mi dobře sedí), nebo že onemocníme hned, jak vedle nás někdo pokašlává (protože je přeci normální být nemocný v době nachlazení, nebo ne?). Je to tak běžné až se to stává normálním. Ale přirozené to není. A pak už jde jen o to, jestli chcete být v té běžné vlně, nebo ti zdravější podivíni 🙂

6) #DOKONALÝŽIVOT. Ráno meditace, ke snídani čerstvé ovoce z vlastní BIO zahrádky, k obědu #raw #vegan #salad, odpoledne dvě hodiny jógy a opakování manter a k večeři #super #healthy #avokadovytoust. Nezapomenout správně #ohashtagovat všechny fotky na instagramu a mít pětiletku na 120 % … ?? Ne. Mám se rád/a, tělu (a bakteriím) dopřávám kvalitní jídlo, občas vyvětrám zadek na čerstvém vzduchu, posedím s přáteli u vína nebo zajdu na pivo = #život .

OMG je to o tom, jak žít v přemíře informací a nezbláznit se. Jak si vychutnat jídlo a posléze netrpět z důvodu xxx alergií. Pochopení, proč se z jídla, potravinářského a farmaceutického průmyslu stalo to, co se stalo, je celkem osvobozující. A vědět, že máme možnost si vybrat, je skvělý pocit.

Pokud vám tedy na mých stránkách přijde něco nesmyslného, je to v pořádku a ráda si poslechnu váš názor na věc. Taky jsem totiž jen jedno individuum, které jedná na základě svých zkušeností. Stačí napsat komentář! Díky 🙂

Mgr. Anna Fabiánová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *