10 tipů jak dochucovat, abychom si neničili mikrobiom a zdraví

Problém s tím, že „zdravá strava není dobrá“ a „zdravé je nemastné, neslané“ se setkávám často. Z velké míry to vychází z období boje proti tukům, kdy zdravé znamenalo dietní a to znamenalo na vodě. Teď už se naštěstí ví, že zdravé tuky ve stravě nutně potřebujeme, a že nízkotučná dieta je přežitek. Další potíž činí je vypěstovaná chuť na umělá dochucovadla, na kterých určitým způsobem vzniká závislost.

Řada dochucovadel, dobarvovadel, konzervantů a dalších i umělých sladidel je označena za alergeny, karcinogeny a jsou spjaty např. s ADHD. Emulgátory pak přímo s rozvolňováním těsných spojů ve střevě a syndromem zvýšené střevní propustnosti (dále nárůstem váhy, rozvojem metabolického syndromu (cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak), poškozením střeva).

Do tématu rakovina-nerakovina se zaplétat nebudu. Jde mi, jak jinak, zase o naše střevo. Tyto látky poškozují náš střevní mikrobiom (a ten souvisí s celkovým zdravím našeho těla). I drobné dávky vedou k poškozování a narušování zdravé střevní rovnováhy. A přitom máme kolem sebe takové dobroty.

Jak dochucovat a dobře jíst - zdravá střeva - OMG

Jak dochucovat a užívat si zdravé jídlo

Zdravé jídlo není o salátech a syrové zelenině, ale kouzlení chutí s opravdovými potravinami, jejich vaření, pečení, nakládání nebo ochucování správnou zálivkou. O tom, co jsou opravdové potraviny jsem psala zde. Teď už tipy na vaření a dochucování.

  1. Zdravé tuky jsou základ. Nízkotučné jídlo je a bude nedobré – tuk je nositelem nejen chuti, ale i pocitu nasycení! a zejména pak důležitých živin, vitamínů, esenciálních mastných kyselin. Používejte kvalitní tuky – panenský olivový olej, BIO přepuštěné máslo (= ghí/ghee), BIO máslo, BIO sádlo z různých živočichů, panenský kokosový olej, do studené kuchyně pak čerstvé oleje, jako je např. lněný, konopný. Přepuštěné máslo, sádlo a kokosový olej snesou vysoké teploty. Vyhněte se průmyslově zpracovaným olejům (v bílém průhledném plastu – nejčastěji u nás používaný řepkový a slunečnicový, které ráda nazývám jako zánět v lahvi :)).
  2. Volte správný postup přípravy. Opravdu je důležité na tuku nejdříve osmahnout cibulku, poté přidat česnek a další zeleninku… pouhým vhozením do hrnce (nejde-li o vývar:)) a povařením se dobré chutě těžko dosahuje.
  3. Naučte se používat bylinky. Bylinky, bylinky, bylinky. Jsou jich tisíce. Moc doporučuji BIO směsi značky Sonnentor, kombinace koření mají opravdu vymazlené. Kromě sušených můžete samozřejmě  čerstvé – oregano, petrželku, bazalku, lístky kari, tymián, rozmarýn, pažitku, libeček, cíbí,.. cokoli. Krásně vypadají a dobře chutnají také květy. Pozor na staré koření, které vám jídlo už tolik nedochutí. Ztrácí se vůně, chuť i jeho prospěšné účinky.
    Jedlé květy. Jak ochucovat a dobře jíst - OMG
    Salát z čerstvě natrhaných listů a květů

     

  4. Používejte kvalitní ocet (jablečný, ume ocet, balzamiko), domácí hořčici (recept zde), sušená rajčata, čerstvě mletý pepř.
  5. Pro výraznější dochucení můžete použít např. miso pastu – jedná se o fermentovanou sóju. Stačí 1-2 lžičky do hrnce polévky.
  6. Přidávejte citrónovou nebo limetkovou šťávu. Jestli vám v polévce nebo omáčce chybí nějaká chuť a „furt to není ono“, přidejte lžíci, dvě, tři (podle toho, kolik máte navařeno) citrónové šťávy. To je to „ono“.
  7. Vyzkoušejte koření a potraviny, které jste doposud nepoužívali. Třeba kurkumu, čerstvě nastrouhaný zázvor, čerstvě mleté chili, růžový pepř (není pravým pepřem), římský kmín, mořské řasy nebo čerstvé klíčky (alfa alfa, brokolicové, ředkev, zelí, čočka,…) – často chutnají podobně, jako čerstvý hrášek a některé mají mírnou štipkavou chuť.
  8. Solte. Není pravda, že sůl je nebezpečná. Problém je hlavně příjem soli ve zpracovaných potravinách, kde je jí více, než byste si mysleli. Pokud se vyhnete zpracovaným produktům, svou stravu ze základních potravin klidně solte. O tom, kolik soli potřebujeme a jak ji zpracováváme, také rozhoduje naše střevní mikrobiota.. ale o tom zase příště.
  9. Kupujte opravdové kvalitní potraviny. Kvalitní maso často nepotřebuje víc než sůl a pepř. Ryba plátek citrónu a snítka rozmarýnu. Plnotučné mléčné výrobky nepotřebují žádný cukr, stačí ovoce (čerstvé, lyofilizované a nedoslazované sušené) nebo lžička medu nebo kvalitního kakaa. Pečená zelenina olivový olej, pár kapek balzamika, sůl, pepř a oregano. Na pití nepotřebujete ochucené limonády, stačí voda, kterou můžete ochutit mátou, meduňkou, levandulí, citrusy a jiným ovocem nebo fermentované nápoje, jako je domácí vodní kefírMéně je často více.
  10. Pořiďte si dobrou kuchařku nebo si vyhledejte recepty z opravdových potravin na internetu. Pomůže vám to zajistit při vaření správný postup, aby bylo jídlo dobré, dají vám inspiraci na různé dochucování a kombinace, které uspokojí chutě.

Tipy, jak dochucovat - OMG

Zdravě = chutně 🙂

Zdroje a doplňující informce:
https://cspinet.org/eating-healthy/chemical-cuisine
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25731162

 

2 thoughts on “10 tipů jak dochucovat, abychom si neničili mikrobiom a zdraví

  1. Dobrý den, při AIP je zakázané bobulove koření, ale zde používáte ochucení pepřem a pak sušenými rajčaty, ale o lilkovitych zde také píšete že jsou vyloučeny. Nebo sušené jsou ok? Nebo už jsem se dostala mimo AIP protokol…?

    1. Dobrý den, Mirko,
      článek se týká obecně téma, jak zdravě dochucovat své pokrmy, nejde o návod k AIP – o tom píši v jiných článkách a receptech, kde je vždy popsáno, jaké suroviny jsou povoleny a jaké ne, najdete např. zde: https://ohmygut.cz/autoimunitni-protokol-aip-co-jak-a-proc/
      Jinak je to tak, jak píšete – bobulovité koření (pepř) i rajčata jsou na AIP zakázána 🙂
      Krásný den!
      Anna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *