Kdo jsem a co chci

Jídlo – mikrobiom – cestování – studium – crossfit i jóga – káva – psychosomatika – zase jídlo – horolezectví – výživa – celostní přístup – alternativní medicína – ekologie – všechna zvířata světa – snowboard i lyže – Červený trpaslík, Přátelé, Avengers, Pelíšky i Škola základ života – meditace… nebo skákání z mostu. Neexistuje moc věcí, které by mě nebavily, nebo bych se o nich nechtěla dozvědět víc 🙂

Jmenuji se Anna Fabiánová a přeji si zdravější svět (a umět číst rychle jako Číslo 5 z filmu Číslo 5 žije?).

Vystudovala jsem farmacii a pokračuji ve vzdělávání v celostní výživě, funkční medicíně a psychosomatice. Miluju jídlo a fascinuje mě střevní mikrobiom.

Když jsem si uvědomila, jaké omezení s sebou léčba pomocí léků nese, co vše se skrývá za jejími vedlejšími účinky a k jakým výsledkům taková „léčba“ vede, říkala jsem si, že jsem si vybrala obor špatně.

Spousta „léčiv“ se pro mě stala něčím, co jen potlačuje příznaky a nic neřeší. Samozřejmě léčiva jsou i život zachraňující a v akutní medicíně zcela nezbytné. Díky za ně!

Ale léky se staly každodenní záležitostí v situacích, kdy opravdu nejsou nutné a páchají více škody než užitku. Staly se řeším na nemoci životního stylu. Na špatné stravování, na potíže se spánkem a z nerespektování potřeb vlastního těla. Na první dobrou to nezní tak hrozně: pár nežádoucích účinků, které se mohou a nemusí projevit. Ale po tom, co jsem začala zkoumat střevní mikrobiom a funkci buněčných elektráren – mitochondrií a zjistila, jaký negativní dopad na ně může pouhé maskovadlo („lék“) bolesti nebo antikoncepce mít, mě klasický přístup medicíny odradil ještě víc. Mitochondrie jsou klíčem k dlouhověkosti. A bakterie ve střevě s námi hrají pěkné loutkové divadlo a já ráda hledám cesty, jak tam dostat ty hodné, aby to divadlo mělo happy end.

Za studium farmacie jsem vděčná – o chemii a klasickém přístupu medicíny a farmaceutického průmyslu jsem se dozvěděla celkem dost. Ale co takové placebo účinky léčiv? Může se někdo uzdravit pilulkou s cukrem, meditací, povídáním s psychologem nebo nošením léčivých krystalů? Ještě vytáhnu opakování manter a namasté a budu hodna ukamenování, že. Děsný šamanismus, já vím.

Ale ono se to děje. Uzdravení totiž není o zázracích ani účinných látkách, ale o našem přístupu k nemoci. A protože emoce dávno nejsou abstraktní pojem, ale emoce odpovídají tvorbě konkrétních signálních molekul v našem těle, rozhodla jsem se taky nakukovat do psychosomatiky. Velmi zajímavý obor.

No a jídlo.. jídlo je jídlo. Bez něj to nepůjde. A čert aby dnes v obchodě rozeznal jídlo od toho, co se jako „jídlo“ pouze tváří. Já věřím, že jídlo je lék, prevence, zážitek, potěšení, blaho i spokojenost. Namísto toho dnes spousta zažívá trávící problémy, alergie, intolerance, střevní onemocnění, pálení žáhy, přibírání, strach, frustraci, poruchy příjmu potravy, podkopanou imunitu a jiné potíže, které vypadají, že s trávením nesouvisí. Ale ať už se podíváme na obezitu, cukrovku, vyrážky nebo depresi či autismus, existuje tam spojení s našimi střevy a mikrobiomem.

Protože jsme každý vstoupili do světa s mikrobiomem zcela unikátním a máme za život nasbírané jiné prožitky (epigenetika), každému z nás bude svědčit něco jiného. Pokud se naučíme opět poslouchat naše tělo, co se nám různými bolístkami, přibíráním, průjmy, záněty nebo tinnitem snaží říct a nebudeme to potlačovat pilulkami, pochopíme, co dělat a co ne. Proto není ani tak důležité, o jakou nemoc se jedná, ale jaký přístup k ní zvolíme. Když si pichnu hřebík do nohy, taky si nevezmu ibalgin, abych po něm mohla chodit. Nemoc nebo nějaké nepohodlí vám říká, že se děje něco špatně. A čím dříve si signály těla uvědomíme, tím větší prostor a šanci máme na uzdravení a nalezní zdravé rovnováhy.

Přeji si méně chemie. Pro nás, náš střevní mikrobiom, mikrobiom půdy i naše zvířata. Chemickými látkami si pod sebou řežeme větev. Víte co, DDT bylo taky dříve „v pohodě“… a teď tu máme Roundup (glyfosát). Neprokázaný jed stále neznamená, že to jed ve skutečnosti není. A co je smutné ještě víc je, když už prokázaným jedem a karcinogenem je a dále se používá.

Přeji si, aby se „alternativní“ medicína, která je s námi tisíce let, stala součástí západní – práškové – rychlé medicíny, které je tu s námi pouhou chvíli. Aby prevence měla navrch. Aby se funkční medicíně věnovalo stále více lidí, protože moderní medicína v řešení chronických a autoimunitních onemocnění těžce pokulhává a staví domeček z karet z prášků.

A proto tyto stránky OMG, které budou, doufám, přínosem pro všechny, co hledají odpovědi na své otázky ohledně zdraví. Vše je propojené se vším, a proto se spousta věcí zdá být velmi komplikovaná. Budu respektovat onu propletenou síť, ale zároveň se vynasnažím jednotlivá témata zjednodušit, aby se z toho dalo odnést pár podstatných bodů do každodenního života.

Stále se učím a zkouším… a tak to bude celý život. Nezapomeňte si všelijaká „doporučení“ převést na svou vlastní osobu, protože nikdo jiný neví, co konkrétně je nejlepší pro vás. To víte jen vy.

Budu ráda za komentáře, ať už máte připomínky nebo otázky. 🙂

Potlačený smutek je stejně destruktivní jako potlačené štěstí. Vyjádřený vztek je stejně léčivý jako projevená radost.

Mgr. Anna Fabiánová

Pokud máte zájem o konzultace, budu se těšit ve své poradně Funkční výživy a zdravého životního stylu (možné v Břeclav i online). Podrobnosti o konzultacích najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *