Medicinální houby (vitální houby)

Medicinální (vitální) houby jsou speciální houby, které vykazují příznivé (léčivé) účinky na lidský organismus. Jejich popularita rychle stoupá a to díky velkému množství vědeckých studií, které jsou na jejich účinky prováděny. Tyto studie potvrdily řadu tradičních přístupů jejich používání.

Medicinální houby obsahují celou škálu látek, které dokáží stimulovat i regulovat imunitní systém a inhibovat růst nádorových buněk. Hlavními látkami jsou polysacharidy (zejména beta-(1,3)-D-glukany), dlouhé molekuly složené z jednoduchých cukrů, které vykazují protinádorové a imunostimulační účinky. Ty jsou pro medicinální houby společné, nejsou však jedinými účinnými látkami, a proto se při léčbě volí konkrétní druh houby pro dané potíže.

Podporují organismus v boji proti bakteriím, virům, kvasinkám, chlamydiím a dalším vnějším patogenům, zároveň však regulují náš imunitní systém, je-li jeho reaktivita nepřiměřená, jako je tomu u alergií a autoimunitních onemocnění. Jejich účinné látky harmonizují krevní tlak, normalizují hladinu krevního cukru a tuků (cholesterolu a triglyceridů), pomáhají regulovat váhu a působí příznivě na střevní mikrobiotu – podporují růst prospěšných bakterií, jako jsou bifidobakterie.

Jsou vhodné u chronických onemocnění a zánětů, podporují regeneraci jater a sliznice trávicího traktu. Aktivují také imunitu organismu v případě vleklých onemocnění a opakovaných infekcí, které mohou souviset se skrytými onemocněními nebo výrazně oslabenou imunitou.

Používají se pro posílení obranyschopnosti, jako doplňková terapie rakoviny, u alergií a autoimunitních onemocnění, jako prevence a při onemocněních kardiovaskulárního systému, pro podporu regenerace a vitality organismu, které je vystavené zvýšenému fytzickému i psychickému stresu.

Mimo to obsahují zajímavé spektrum minerálních látek, stopových prvků a aminokyselin.

U medicinálních hub je třeba dávat pozor na zdroj a způsob zpracování. Houbovou surovinu je třeba testovat na nepřítomnost těžkých kovů a jiného znečištění, které je pro houby typické. Způsob zpracování pak určuje kvalitu extraktu a obsah účinných látek.

Houbové prášky, které běžně zakoupíte ve zdravé výživě, nejsou extrakty a mají nižší obsah účinných látek dané houby, a proto jsou také levnější.  Jedná se o namletou biomasu, kdy v přípravku může být obsažen také substrát, na kterém se houba pěstuje. Účinek houbových prášků je nižší.

Doporučuji a používám extrakty medicinálních hub Mycomedica, které houbovou surovinu testují v Německé laboratoři. Jedná se o kvalitní extrakty a navíc ve velmi dobrém poměru cena/výkon. Dle typu potíží, zdravotního stavu i váhy jedince se může užívat až 10 kapslí za den. Je vhodné poradit se s odborníkem, vybrat správný druh houby, příp. nastavit vhodnou kombinaci a dávkování.

.

Zde přidávám odkazy na některé vědecké studie a zdroje:

Immunoregulatory effects of the antitumor polysaccharide lentinan on Th1/Th2 balance in patients with digestive cancers, 2000

Medicinal mushrooms as an attractive new source of natural compounds for future cancer therapy, 2018

Medicinal Mushrooms, 2014

Immune Modulation From Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology, 2014

The Pharmacological Potential of Mushrooms, 2005

Knihy:

Christopher Hobbs – Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture

Robert Rogers – The Fungal Pharmacy

Martin Powell – Medicinal Mushrooms A Clinical Guid

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *